זה בדמנו: כך תצליחו להוריד את הכולסטרול

בדיקות גנטיות עוזרות לאבחן מאות אלפי אנשים ברחבי העולם הסובלים מרמות גבוהות של שומנים וכולסטרול בדם ואפילו לא יודעים זאת

עושים בדיקה גנטית ומגלים אם יש לכם נטייה לכולסטרול

בדיקות גנטיות לתזונה נכונה וירידה במשקל, כבר מזמן לא בודקות רק פרמטרים שיעזרו לנו בסופו של דבר להכיר איך הגוף פועל ולרדת במשקל ולוותר על דיאטות שמתעללות בו ולא מביאות לתוצאות. בדיקות גנטיות עוזרות לאבחן מאות אלפי אנשים ברחבי העולם הסובלים מרמות גבוהות של שומנים וכולסטרול בדם ואפילו לא יודעים זאת, או כאלו שסובלים מהיפר-כולסטרולמיה משפחתית (FH), שהיא מצב תורשתי הגורם לרמות דם גבוהות מאוד של כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL) מלידה. נשמע לכם סינית? בואו נפשט את המילה המפחידה כולסטרול.

כולסטרול הוא חומר שומני בעל תפקידים רבים בגוף האדם וכמו כל דבר בחיים, גם כאן לכל טוב יש רע ולכל רע יש טוב. 

LDL המכונה אף "הכולסטרול הרע", מוביל כולסטרול מהכבד אל רקמות הגוף. פעילות מוגברת של LDL עלולה לגרום ליצירת משקעים של כולסטרול ולהתפתחות טרשת עורקים ומחלות לב וכלי דם.  

HDL המכונה אף "הכולסטרול הטוב",מוביל כולסטרול מרקמות הגוף אל הכבד. רמה גבוהה של HDL עשויה להגן מפני מחלות לב וכלי דם.

ב"חגיגת" השומנים הזו אסור לשכוח את כוכבי "המסיבה" – טריגליצרידים. זה אולי נשמע כמו אוכלוסיית חייזרים שתקפה את כדור הארץ, אבל מדובר בצורת השומן הנפוצה ביותר בגוף. הטריגליצרידים הם בעצם החייזרים המאיימים על גופינו. אם המדד שלהם גבוה, הם עשויים להוות גורם סיכון למחלות לב וכלי דם, כבד שומני, תסמונת מטבולית ועוד. 

הבדיקה הגנטית מספקת אבחנה מוחלטת, מעודדת יותר משפחות של אנשים עם FH להיבדק, וככל הנראה תביא לכך שאלו שבסיכון יתחילו בטיפול מוקדם יותר ממה שהם עשויים. בדיקות גנטיות יכולות גם לשפר את הערכת הסיכון האישי של האדם להתקף לב או שבץ מוחי על סמך תוצאות הבדיקה הספציפיות. 

הידיעה על נטייה לכולסטרול לא מסתיימת בבדיקה הגנטית, אלא היא רק ההתחלה של אימוץ חיים בריאים יותר. בעזרת תזונה מותאמת אישית על ידי דיאטנית קלינית ניתן להוריד מהתפריט שומנים שמזיקים לגוף ולהוסיף כאלו שיכולים להועיל לו. דיאטה מאוזנת המותאמת לפי גנטיקה ויישום ההמלצות לאורך שנים, יסיעו בהורדת הכולסטרול וימנעו מחלות קשות בעתיד.