מאמרים

העולם נחלק מסתבר לשניים: לאילו שאוהבים כוסברה ואילו שמתעבים אותה. מה יש בה שגורם לתחושות האלו ואיך זה קשור לגנטיקה?

הירוק היום ירוק מאוד: למה אנשים מתעבים כוסברה?

האם אי פעם חשבתם שאתם אולי רגישים לכוסברה – התבלין הירוק שמככב במטבח התיכוני ומוסיף לו ארומה וריח אקזוטיים? מסתבר שרגישויות לא סובבות רק מרכיבים כמו לקטוז, קפאין, אלכוהול או גלוטן. גם הכוסברה, ירק צנוע סך הכל ולא מתבלט, מפצל אנשים לשני מחנות – אהבה או שנאה. אבל מדוע הוא יוצר הרס כזה בצלחת שלכם? הכל מתחיל ונגמר בגנטיקה. 

לפני מספר שנים סקרה חברת בדיקות גנטיות גדולה כ- 50,000 מלקוחותיה, ושאלה האם הם אוהבים את הטעם של הכוסברה או שמצאו שיש לו טעם של סבון.

כאשר השוו את תוצאות ה- DNA של שונאי הכוסברה לזה של אוהבי הכוסברה מצאו וריאציה גנטית) שקשורה לתכונה בתת קבוצה של כ- 25,000 אנשים ממוצא אירופי שענו שהכוסברה מזכירה להם טעם של סבון. 

מתברר שבין מולקולות הריח שמכילים עלי הכוסברה, ישנה קבוצה של מולקולות השייכות למשפחת האלדהידים. חלק מהאלדהידים בכוסברה הם בעלי ניחוח רענן בעוד אחרים הם בעלי ריח סבוני. נראה שזו הסיבה שישנם אנשים שכל-כך רגישים לריח הצמח הירוק הזה: הוא מפעיל אצלם מנגנונים ביולוגיים של הגנה עצמית מפני מזון שעלול להיות רעיל או מזיק. חובבי הצמח מסוגלים לחוש גם במולקולות המפיצות ריח נעים וגם באלה המפיצות ריח סבוני, בעוד ששונאיו חשים רק ברכיבים הסבוניים.

בדיקה גנטית להתאמת תזונה אישית בודקת האם קיימת או לא קיימת רגישות גנטית העשויה להשפיע על נטייה לדחייה מכוסברה.במידה ולא קיימת רגישות כזו ניתן ואף רצוי לצרוך כוסברה, עשבי תיבול ושאר ירקות ירוקים עליים העשירים בויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון ופיטוכימיקלים אשר תורמים לבריאות. 

ושיהיה לכם יום ירוק